Cupa Republicii Moldova la şah între cluburile și asociațiile Federației de Şah 2019

REZULTATE

REGULAMENTUL

desfăşurării Cupei Republicii Moldova

la şah între cluburile și asociațiile Federației de Şah

1. SCOPUL ŞI SARCINILE

Întrecerile se desfășoară cu scopul popularizării şi dezvoltării jocului de şah şi ridicării măiestriei sportive, desemnării celor mai puternice cluburi și asociații.

2. LOCUL ŞI TIMPUL

Cupa Republicii Moldova la şah între cluburi se desfășoară în localul Clubului Republican de Şah şi Dame (str. Sciusev, 111) în perioada de 5 mai 2019.

Festivitatea de deschidere a competiţiilor şi prima runda – ora 11.00 în data de 5 mai 2019.

Festivitatea de premiere şi închiderea competiţiilor – ora 19.30 în data de 5 mai 2019.

3. PARTICIPANŢII LA COMPETIŢII

La competiţii participă echipele cluburilor și asociațiilor Federației de Şah (nu mai mult de 8 echipe). Componenţa echipei 6 jucători și 2 în rezervă. Fiecare echipă este obligată să aibă în componența sa minim a cîte 2 jucători membri ai Federației de Șah a R. Moldova.

4. MODUL DE DESFĂȘURARE

Competiţiile se desfășoară conform Regulamentului FIDE

Turneul se desfăşoară după sistemul Olimpic în 3 etape. Timpul de joc – 60 minute la toată partida + 5 sec/mutare pentru fiecare jucător. În sferturi de finală  vor juca echipele sub numerele 1-5, 2-6, 3-7, 4-8.

Rankingul echipelor se face conform mediei Elo a echipelor. În calcul se iau primii 6 jucători conform listei participanților.

5. DESEMNAREA CÎŞTIGĂTORILOR

Învingătorul în meci se determină după numărul de puncte acumulat de fiecare echipă, în caz de egalitate – decide scorul la masa 1 și așa mai departe. Dacă toate partidele s-au încheiat remiză la toate mesele – atunci se joacă suplimentar un meci-bliț. Dacă din nou disputa s-a încheiat 3:3, atunci șahiștii de la prima masă joacă o partidă «Armagedon»: 5 minute pentru alb și 4 minute pentru negru. În caz de egalitate învinge echipa al cărui jucător are negrul.

Cîștigătorul Cupei R.Moldova la Șah între echipe obține dreptul de a participa la Cupa Campionilor Europeni 2019.