Calendar 2019

Evenimente sportive Termenul desfăşurării Localitatea
1 2 3 4
SENIORI
COMPETIȚII NAȚIONALE
1 Turneul international „Bălți open” 02.01-06.01 Bălți
2 Campionatul RM între veterani 18.01-20.01 Chişinău
3 Campionatul naţional, rapid și blitz, masculin şi femimin 24.01-27.01 Chişinău
4 Campionatul naţional, clasic, masculin şi femimin 30.01-07.02 Chişinău
5 Festivalul international „Cupa Președintelui” 11.02-17.02 Chişinău
6 Festivalul international „ L. Şusterman”, 27.03-31.03 Bălţi
7 Festivalul international „V. Cebanenco”, şah rapid, open 19.04-21.04 Chişinău
8 Campionatul naţional, cluburi, echipe 03.05-04.05 Chişinău
9 Memorialul „ L. Begheliman” , rapid 10.05-12.05 Bălţi
10 Festivalul international „Hederles”, Comrat, 08.05-12.05 Comrat
11 Festivalul international „Cupa Federaţiei ” 15.05-19.05 Chişinău
12 Turneul de binefacere 03.06-07.06 Chişinău
13 Turneului National de sah pentru sahistii de la sate 04.08 Bravicea, Călăraşi
14 Memorialul „ E.Nacu” 11.08-12.08 Drăgănești,Sîngerei
15 Festivalul international „Cupa Independenţei” 23.08-27.08 Chişinău
16 Memorialul veteranilor şahului 11.09-15.09 Tiraspol
17 Campionatul deschis al municipiului Chișinău”, 25.09-01.10 Chişinău
18 Turneul international „Toamna de aur” 03.10-07.10 Ungheni
19 Festivalul international „T.Scripcenco” 09.10-13.10 Chişinău
20 Campionatul naţional, amatori 06.11-10.11 Chişinău
21 Campionatul naţional, echipe, asociaţiile din raioane 16.11-17.11 Chişinău
22 Campionatul naţional, Liga I, Liga II 30.11-08.12 Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
23 Campionatul Europei, bărbaţi 16.03-29.03 Scopje, Macedonia
24 Campionatul Europei, femei 10.04-23.04 Antalia, Turcia
25 Cupa Mondială 04.11-30.11 Hanti-Mansiisk, Rusia
26 Campionatul Europei, rapid şi blitz 11.12-15.12 Tallinn, Estonia
27 Campionatul mondial, veterani 11.11-24.11 Oradea,România
28 Campionatul Europei,echipe 23.10-03.11 Batumi,
Georgia
TINERET
COMPETIŢII NAŢIONALE
29 Campionatul naţional, clasic, tineret, 15,17, 20 ani 16-21.04 Chişinău
30 Campionatul naţional, rapid, blitz, tineret, 16- 20 ani 22.03-24.03 Chişinău
JUNIORI
COMPETIŢII NAŢIONALE
31 Campionatul naţional, elevi, 7-13 ani 02.01-06.01 Bălţi
32 Campionatul naţional, echipe, cadeți, 12 ani 18.01-20.01 Chişinău
33 Campionatul naţional, cadeți, 8-10 ani 27.02-03.03 Chişinău
34 Campionatul naţional, juniori, 12-18 ani 11.03-17.03 Chişinău
35 Turneul naţional „Turnul Alb”, competiţiile zonale 23.03-24.03 Bălţi, Comrat,
Ungheni, Tiraspol
Chişinău
36 Turneul naţional, echipe „Turnul Alb” competiţiile finale 30.04-04.05 Chişinău
37 Festivalul internaţional „Vara ”, juniori 12 ani 03.06-07.06 Chişinău
38 Cupa viitorilor mari maeștri 12.07-16.07 Chişinău
39 Festivalul internaţional „Toamna Moldovei”, juniori, 14 ani 26.10-30.10 Chişinău
40 Turneul international „Cupa Dulce”
între copii pînă la 7-11 ani
26.12-30.12 Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
40 Campionatul Europei, juniori 8-18 ani, rapid şi blitz 03.07-07.07 Tallinn
41 Turneul International „Turnul Alb” 01.06-09.06 Soci, Rusia
42 Campionatul Europei, juniori 8-18 ani 01-12.08 Bratislava, Slovacia
43 Campionatul Mondial, rapid şi blitz, cadeți 08-12 ani 15-19.08 Minsk, Belarus
44 Olimpiada mondială U<16 Turcia
45 Campionatul Europei, elevi 7-17 ani 31.05-10.06 Mamaia, România