Calendar 2020

calendar

Evenimente sportive Termenul desfăşurării Localitatea
1 2 3 4
SENIORI
COMPETIŢII NAŢIONALE
1 Turneul international „Bălți open” 2.01 – 7.01 Bălți
2 Campionatul RM între veterani 16.01 – 19.01 Chişinău
3 Campionatul naţional, rapid și blitz, masculin şi feminin 23.01 – 26.01 Chişinău
4 Campionatul naţional, clasic, masculin şi feminin 29.01 – 6.02 Chişinău
5 Memorialul veteranilor şahului, rapid 14.02 – 15.02 Tiraspol
6 Festivalul international „ L. Şusterman” 25.03 – 29.03 Bălţi
7 Festivalul international „Cupa Federaţiei ”, open 8.04 – 12.04 Chişinău
8 Turneul international „V. Cebanenco”, norma MMI, MI și feminin 30.04 – 08.05 Chişinău
9 Memorialul „ L. Begheliman”, rapid 1.05 – 3.05 Bălţi
10 Festivalul international „Hederles”, Comrat, 6.05 – 10.05 Comrat
11 Campionatul naţional, cluburi, echipe 10.05 Chişinău
12 Turneul Național la șah între echipe „Familia șahistă” 17.05 Chişinău
13 Simultan „Ziua internațională a copiilor” 1.06 Chişinău
14 Turneul de binefacere 10.06 – 14.06 Chişinău
15 Turneu blitz „Ziua mondială a șahului” 19.07 Chişinău
16 Cantonamentul Lotului Național 20.07 – 26.07 Chişinău
17 Turneul international „Cupa Independenţei”, rapid 21.08 – 23.08 Chişinău
18 Turneul international „Chișinău open” 23.09 – 27.09 Chişinău
19 Turneul international „Toamna de aur” 30.09 – 04.10 Ungheni
20 Memorialul T. Scripcenco, rapid, 9.10 – 11.10 Chişinău
21 Campionatul naţional, echipe, raioane 7.11 – 8.11 Chişinău
22 Campionatul naţional, amatori 11.11 – 15.11 Chişinău
23 Campionatul naţional, Liga I, Liga II 05.12 – 13.12 Chişinău
24 Cursuri pentru antrenori și arbitri 18.12 – 20.12 Chişinău
25 Cupa Președintelui 27.08 – 31.08 Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
26 Campionatul Europei, bărbaţi 17.05 – 30.05 Maribor, Slovenia
27 Campionatul Europei, femei 01.06 – 14.06 Mamaia, România
28 Olimpiada mondială la șah 05.08 – 18.08 Moscova, Rusia
29 Campionatul mondial, echipe, veterani 05.03 – 15.03 Praga, Cehia
TINERET
COMPETIŢII NAŢIONALE
30 Campionatul naţional, rapid, blitz, tineret, 16- 20 ani 20.03 – 22.03 Chişinău
31 Cantonamentul Lotului Național, tineret 1.07 – 07.07 Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
32 Campionatul Europei,echipe, tineret 9.07 – 17.07 Salonic, Grecia
JUNIORI
COMPETIŢII NAŢIONALE
33 Campionatul naţional școlar, 7-13 ani 2.01 – 6.01 Bălţi
34 Turneul naţional „Turnul Alb”, competiţiile raionale 21.03 – 22.03 Raioane
35 Campionatul naţional, juniori, 12-18 ani 29.02 – 6.03 Chişinău
36 Campionatul naţional, copii,8-10 ani 11.03 -15.03 Chişinău
37 Turneul naţional „Turnul Alb”, competiţiile zonale 21.03 – 22.03 Bălţi
Comrat
Ungheni
Tiraspol
Chişinău
38 Turneul naţional, echipe „Turnul Alb”, competiţii finale 21.04 – 25.04 Chişinău
39 Campionatul naţional, echipe, 12 ani competiţiile zonale 23.05 – 24.05 Bălţi, Comrat, Chişinău
40 Turneul internaţional „Vara ”, copii 12 ani 2.06 – 6.06 Chişinău
41 Cupa viitorilor mari maeștri, juniori 16 ani, norma MI și feminin 12.07 – 16.07 Chişinău
42 Cantonamentul Lotului Național, copii 30.09 – 4.10 Chişinău
43 Festivalul internaţional „Toamna Moldovei”, copii, 12 ani 24.10 – 28.10 Chişinău
44 Campionatul naţional, echipe, 12 ani competiţiile finale 28.11 – 29.11 Chişinău
45 Turneul international „Cupa Dulce” copii, 7-11 ani 26.12 – 30.12 Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
46 Campionatul Europei, elevi 7-17 ani 2.04 – 12.04 Creta, Grecia
47 Campionatul mondial,rapid și blitz, tineret 12.04-16.04 Heraklion, Grecia
48 Turneul International „Turnul Alb” 1.06 – 9.06 Soci, Rusia
49 Campionatul Europei, echipe, juniori 12,18 ani 9.07 – 17.07 Salonic, Grecia
50 Campionatul mondial, juniori 14-18 ani 7.09 – 20.09 Mamaia, România
51 Campionatul mondial, copii 8-12 ani, 18.10 – 31.10 Batumi, Georgia
52 Campionatul Europei, juniori 8-18 ani 12.11 – 22.11 Antalia, Turcia
53 Olimpiada mondială U<16 23.11 – 30.11 Turcia