Cupa Republicii Moldova la şah între cluburile și asociațiile Federației de Şah 2017Кубок Республики Молдова по шахматам среди клубов и ассоциаций Федерации Шахмат 2017

Echipa Universității de Stat din Republica Moldova — Campioană!

S-a încheiat Cupa Republicii Moldova la şah între cluburile și asociațiile Federației de Şah 2017.

Campioana acestei ediții a devenit echipa USM, care a învins în final echipa AMS Chisinau cu scorul 3,5 la 2,5.

În prima rundă USM a reuțit să obțină victorie în fața AMS Tiraspol cu 4,5 la 1,5, iar în runda a doua a făcut egal cu echipa PERFECT, dar a decis rezultatul de la prima masă, ceea ce a adus victorie pentru USM.

Echipa USM a avut în componența sa așa jucători ca: IM Nichita Morozov, IM Ruslan Soltanici, IM Boris Itkis, ș.a., cu un Elo mediu de 2389.

Pe locul doi s-a clasat echipa AMS Chisinau. Din echipă au făcut parte așa jucători ca: IM Sergiu Vedmediuc, FM Pavel Vavric, FM Andrei Macovei, ș.a. Echipa are un Elo mediu de 2345.

Locul trei în clasament i-a reveit echipei PERFECT care în ultima rundă a obținut victorie în fața echipei ULIM (la egalitate de puncte, dar a decis rezultatul de pe prima tabla).

Felicitări călduroase învingătorilor!

REGULAMENTUL

desfăşurării Cupei Republicii Moldova

la şah între cluburile și asociațiile Federației de Şah

1. SCOPUL ŞI SARCINILE

Întrecerile se desfășoară cu scopul popularizării şi dezvoltării jocului de şah şi ridicării măiestriei sportive, desemnării celor mai puternice cluburi și asociații.

1. LOCUL ŞI TIMPUL

Cupa Republicii Moldova la şah între cluburi se desfășoară în localul Clubului de șah şi dame (str. Sciusev, 111) în data de 9 mai 2017.

Festivitatea de deschidere a competiţiilor şi prima runda – orele 11.00 în data de 9 mai 2017.

Festivitatea de premiere şi închiderea competiţiilor – orele 19.30 în data de 9 mai 2017.

1. PARTICIPANŢII LA COMPETIŢII

La competiţii participă echipele cluburilor și asociațiilor Federației de Şah de șah (nu mai mult de 8 echipe). Componenţa echipei 6 jucători și 2 în rezervă. Fiecare echipă este obligată să aibă în componența sa minim  cîte 2 jucători membri ai Federației de Șah a R. Moldova.

1. MODUL DE DESFĂȘURARE

Competiţiile se desfășoară conform Regulamentului FIDE, după sistemul olimpic în 3 etape. Timpul de joc — 60 minute la toată partida + 5 sec/mutări pentru fiecare jucător. În sferturi de finală  vor juca echipele sub numerele 1-5, 2-6, 3-7, 4-8.

Rankingul echipelor se face conform mediei Elo a echipelor. În calcul se iau primii 6 jucători conform listei participanților.

1. DESEMNAREA CÎŞTIGĂTORILOR

Învingătorul în meci se determină după numărul de puncte acumulat de fiecare echipă, în caz de egalitate – decide scorul la masa 1 și așa mai departe. Dacă toate partidele s-au încheiat remiză la toate mesele – atunci se joacă suplimentar un meci-bliț. Dacă din nou disputa s-a încheiat 3:3, atunci șahiștii de la prima masă joacă o partidă «Armagedon»: 5 minute pentru alb și 4 minute pentru negru. În caz de egalitate învinge echipa al cărui jucător are negrul.

Cîștigătorul Cupei R.Moldova la Șah pe echipe obține dreptul de a participa la Cupa Campionilor  Europeni 2017.

1. PREMIEREA

Premianţii concursului  se premiază cu premii băneşti și diplome

Locul 1 – 4000 de lei + Cupă

Locul 2 – 3000 de lei

Locul 3 – 2000 de lei

Locul 4 – 1000 de lei

1. TAXA DE PARTICIPARE                                                                                                                                                                                                             Taxa de participare – 300 lei pentru fiecare echipa
  1.  OFERTELE DE CONCURS

Ofertele de participare la turneu sunt acceptate până la 4 mai la adresa de e-mail: arbitrchess@mail.ru  Relaţii la tel/fax.: (022) 23-76-72, 079 576 586