la şah  între echipele cluburilor și asociațiilor Federației de Șah

1. SCOPUL ŞI SARCINILE

Întrecerile se desfășoară cu scopul popularizării şi dezvoltării jocului de şah şi ridicării măestriei sportive, desemnării celor mai puternice echipe ale cluburilor și asociațiilor Federației

1. LOCUL ŞI TIMPUL

Cupa Republicii Moldova la şah între echipele cluburilor și asociațiilor Federației se desfășoară în localul Clubului Republican de Şah şi Dame (str. Sciusev, 111) în perioada de 3 mai 2015.

Festivitatea de deschidere a competiţiilor şi prima runda – ora 11.30 la data de 3 mai 2015.

Festivitatea de premiere şi închiderea competiţiilor – ora 19.30 la data de 3 mai 2015

1. PARTICIPANŢII LA COMPETIŢII

La competiţie participă echipele cluburilor și asociațiilor Federației de șah (nu mai mult de 8 echipe – conform ratingului). Componenţa echipei 6 jucători și 2 în rezervă (legitimați la clubul respectiv) . Fiecare echipă este obligată să aibă în componența sa cel puțin 2 jucători membri ai Federației de Șah a  Republicii Moldova.

1. MODUL DE DESFĂȘURARE

Competiţia  se desfășoară în conformitate  cu  Regulamentul FIDE. Turneul se desfăşoară conform sistemului olimpic în 3 etape.  În sferturile  de finală  vor juca echipele sub numerele 1-5, 2-6, 3-7, 4-8. Rankingul echipelor se face conform mediei Elo a echipelor. În calcul se iau primii 6 jucători conform listei participanților. Dacă participă pînă la patru echipe turneul  se desfăşoară conform sistemului circular.Timpul de joc – 61 minute la toată partida pentru fiecare jucător.

1. DESEMNAREA CÎŞTIGĂTORILOR

Învingătorul în meci se determină după numărul de puncte acumulat de fiecare echipă, în caz de egalitate – decide scorul la masa 1 și așa mai departe. Dacă toate partidele s-au încheiat remiză la toate mesele – atunci se joacă suplimentar un meci-bliț. Dacă din nou disputa s-a încheiat 3:3, atunci șahiștii de la prima masă joacă o partidă «Armagedon»: 5 minute pentru alb și 4 minute pentru negru. În caz de egalitate învinge echipa al cărui jucător are negrul. Cîștigătorul Cupei Moldovei la șah pe echipe obține dreptul de a participa la  Cupa Campionilor     Europeni 2015.