Календарь 2020

  •  
  •  
  •  

calendar

Evenimente sportiveTermenul desfăşurăriiLocalitatea
1234
SENIORI
COMPETIŢII NAŢIONALE
1Turneul international „Bălți open”2.01 – 7.01Bălți
2Campionatul RM între veterani16.01 – 19.01Chişinău
3Campionatul naţional, rapid și blitz, masculin şi feminin23.01 – 26.01Chişinău
4Campionatul naţional, clasic, masculin şi feminin29.01 – 6.02Chişinău
5Memorialul veteranilor şahului, rapid14.02 – 15.02Tiraspol
6Festivalul international „ L. Şusterman”25.03 – 29.03Bălţi
7Festivalul international „Cupa Federaţiei ”, open8.04 – 12.04Chişinău
8Turneul international „V. Cebanenco”, norma MMI, MI și feminin30.04 – 08.05Chişinău
9Memorialul „ L. Begheliman”, rapid 1.05 – 3.05Bălţi
10Festivalul international „Hederles”, Comrat, 6.05 – 10.05Comrat
11 Campionatul naţional, cluburi, echipe10.05Chişinău
12 Turneul Național la șah între echipe „Familia șahistă”17.05Chişinău
13Simultan „Ziua internațională a copiilor” 1.06Chişinău
14Turneul de binefacere 10.06 – 14.06Chişinău
15Turneu blitz „Ziua mondială a șahului”19.07Chişinău
16Cantonamentul Lotului Național 20.07 – 26.07Chişinău
17Turneul international „Cupa Independenţei”, rapid 21.08 – 23.08Chişinău
18 Turneul international „Chișinău open” 23.09 – 27.09Chişinău
19 Turneul international „Toamna de aur” 30.09 – 04.10Ungheni
20Memorialul T. Scripcenco, rapid, 9.10 – 11.10Chişinău
21 Campionatul naţional, echipe, raioane 7.11 – 8.11Chişinău
22Campionatul naţional, amatori 11.11 – 15.11Chişinău
23Campionatul naţional, Liga I, Liga II 05.12 – 13.12Chişinău
24Cursuri pentru antrenori și arbitri 18.12 – 20.12Chişinău
25Cupa Președintelui 27.08 – 31.08Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
26Campionatul Europei, bărbaţi 17.05 – 30.05Maribor, Slovenia
27Campionatul Europei, femei 01.06 – 14.06Mamaia, România
28Olimpiada mondială la șah 05.08 – 18.08Moscova, Rusia
29 Campionatul mondial, echipe, veterani 05.03 – 15.03Praga, Cehia
TINERET
COMPETIŢII NAŢIONALE
30Campionatul naţional, rapid, blitz, tineret, 16- 20 ani 20.03 – 22.03Chişinău
31 Cantonamentul Lotului Național, tineret1.07 – 07.07Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
32Campionatul Europei,echipe, tineret 9.07 – 17.07Salonic, Grecia
JUNIORI
COMPETIŢII NAŢIONALE
33 Campionatul naţional școlar, 7-13 ani 2.01 – 6.01Bălţi
34 Turneul naţional „Turnul Alb”, competiţiile raionale 21.03 – 22.03Raioane
35 Campionatul naţional, juniori, 12-18 ani 29.02 – 6.03Chişinău
36Campionatul naţional, copii,8-10 ani 11.03 -15.03Chişinău
37 Turneul naţional „Turnul Alb”, competiţiile zonale 21.03 – 22.03 Bălţi
Comrat
Ungheni
Tiraspol
Chişinău
38 Turneul naţional, echipe „Turnul Alb”, competiţii finale 21.04 – 25.04 Chişinău
39 Campionatul naţional, echipe, 12 ani competiţiile zonale 23.05 – 24.05 Bălţi, Comrat, Chişinău
40Turneul internaţional „Vara ”, copii 12 ani 2.06 – 6.06 Chişinău
41 Cupa viitorilor mari maeștri, juniori 16 ani, norma MI și feminin 12.07 – 16.07Chişinău
42 Cantonamentul Lotului Național, copii 30.09 – 4.10Chişinău
43Festivalul internaţional „Toamna Moldovei”, copii, 12 ani 24.10 – 28.10Chişinău
44 Campionatul naţional, echipe, 12 ani competiţiile finale 28.11 – 29.11Chişinău
45 Turneul international „Cupa Dulce” copii, 7-11 ani 26.12 – 30.12Chişinău
COMPETIŢII INTERNAŢIONALE
46Campionatul Europei, elevi 7-17 ani 2.04 – 12.04 Creta, Grecia
47Campionatul mondial,rapid și blitz, tineret12.04-16.04 Heraklion, Grecia
48Turneul International „Turnul Alb” 1.06 – 9.06 Soci, Rusia
49Campionatul Europei, echipe, juniori 12,18 ani 9.07 – 17.07 Salonic, Grecia
50Campionatul mondial, juniori 14-18 ani7.09 – 20.09 Mamaia, România
51Campionatul mondial, copii 8-12 ani, 18.10 – 31.10 Batumi, Georgia
52Campionatul Europei, juniori 8-18 ani 12.11 – 22.11Antalia, Turcia
53 Olimpiada mondială U<16 23.11 – 30.11Turcia

  •  
  •  
  •