Turneul Internațional la Șah între Juniori pînă la 12 ani Cupa „1 Decembrie”Международный Шахматный Турнир среди Юниоров до 12 лет Кубок «1 Декабря»

Cupa_1_Decembrie

Turneul internațional la şah

între juniori pînă la 12 ani

Cupa „1 Decembrie”

26 – 30 noiembrie  2014

Vezi aici rezultate si clasamente

Elevii pasionați de șah au participat în perioada 26 – 30 noiembrie  2014 la Turneul internațional la şah  între copii pînă la 12 ani Cupa „1 Decembrie”, organizat de Şcoala Sportivă Specializată nr.7 de şah în colaborare cu Asociația Municipală de Șah. La ediția actuală au participat 77 de șahiști. Conform regulamentului,  au fost admişi numai copii pînă la 12 ani cu categoria sportivă I, II, III. Pe lîngă șahiștii moldoveni  au demonstrat o bună pregătire și șahiștii din România, care și-au delegat șapte reprezentanți la turneu.  Competiția s-a desfățurat după sistemul elvețian.

După încheerea rundei a noua trei discipoli a Școlii de Șah din Chișinău au acumulat cîte 7,5 puncte. Conform coeficienților adăugători Cupa de aur i-a revenit lui Dragoș Cereș, Cupa de argint – lui Vlad Vorobiov, iar cea de bronz – lui Damian Bolohan.

În clasamentul general între fete pe locul 1 s-a situat Ludmila Sandețcaia din Rîbnița, pe locul doi – Mihaela Cotun din Chișinău, iar pe locul 3 – Adela-Maria Simion din Sighetul Marmației (România).

Cupa de aur între copii pînă la 10 ani a cucerit-o Andrei-Cătălin Mintau din Sighetul Marmației (România), Daniel Chiriac din Chișinău a cucerit cupa de argint, iar Leon Revencu – cupa de bronz. Cupa de aur  la fete a obținut-o Mihaela-Ioana Trifoi, cea de argint – Larisa-Raluca Covrig (ambele din Sighetul Marmației (România)., iar Iana Cabacenco s-a clasat pe locul 3.

În grupa prichindeilor pînă la 8 ani pe locul 1 s-a clasat Chiriac Cristian din Chișinău,  iar pe locul secund s-a situat Stanislav Cebotari din Fălești. Pe locul 3 s-a clasat  Dumitru Russu.

Între fetițe pînă la 8 ani au dominat clasamentul elevele Şcolii Sportive Specializate nr.7 de şah din Chișinău. Locul întîi l-a ocupat Victoria Bargan, Nicoleta Nicorici.a obținut cupa de argint, iar cupa de bronz i-a revenit Sandei

Premianţii Turneului au fost decoraţi cu premii bănești, cupe și diplome. Experiența acumulată le va permite tinerilor șahiști să evolueze cu succes la competițiile internaționale.