Turneul International la Șah „Toamna Moldovei-2013”Международный турнир „Молдавская Осень” 2013

Turneul internațional la şah

între juniori pînă la 8 -14 ani

„Toamna Moldovei-2013”

30 octombrie – 3 noiembrie 2013

Tradițional în vacanța de toamnă elevii pasionați de șah din municipiul Chișinău participă la turneul „Toamna Moldovei” organizat de Şcoala Sportivă Specializată nr.7 de şah cu susținerea Federației de șah . Festivalul s-a desfăşurat  în perioada 30  octombrie – 3 noiembrie 2013 în incinta Şcolii Sportive Specializate de şah  (str. Vasile Lupu, 14). La ediția actuală au participat 134 de șahiști. Pe lîngă chișinăueni au demonstrat o bună pregătire și șahiștii din Edineț, Ialoveni, Orhei și Anennii Noi, care au venit să lupte pentru trofee.      De remarcat că, conform regulamentului, la festival au fost admişi numai şahişti pînă la 14 ani cu categorie sportivă.  Competiția s-a desfățurat după sistemul elvețian.      Între  juniori pînă la 12 ani pe locul 1 s-a clasat elevul Şcolii Sportive Specializate de şah  Slănină Laurențiu. El a acumulat   8 puncte asigurîndu-și întîietatea cu o rundă înainte de final.Locul 2 și 3 le-au revenit lui Șitov Daniel  și Talmaci Alexandru  cu cîte 6,5 puncte.        Cei mai puternici juniori pînă la 14 ani s-au dovedit a fi:  Balta Dan, Angheluș Mihai și  Balabanov Artiom.         Între junioare pînă la 12 ani cîte 6 puncte au acumulat două concurente. A fost nevoe de calcularea coeficienților de departajare. Locul 1 i-a revenit Valeriei Mocanu, iar locul 2 Mihaelei Cotun. Pe locul 3 s-a clasat Griigoriță Anastasia  cu 5,5 puncte. Premiul principal între junioare pînă la 14 ani a fost cucerit de Daicu Diana.          Între băieți pînă la 10 ani s-au înscris la turneu patruzeci și cinci de sportivi. Glavan Pavel a reușit să-i întreacă pe toți acumulînd 8 puncte. Chișinăuianul Vorobiov Vlad a cucerit cupa de argint, iar Belîi Andrei –  cupa de bronz.  Zece fete au luptat pentru cupele destinate fetelor pînă la 10 ani. Cupa de aur a cucerit-o Valentina Rotaru , iar cea de argint Felicia Ojog, care au acumulat cîte 8 puncte,  Paula Mocanu cu 7,5 puncte s-a clasat pe locul 3.          În grupa prichindeilor pînă la 8 ani au luptat 30 de concurenți. Pleșca Constantin, Socolov Vlad și  Meteliov Mihail au reușit să cucerească cupele mult rîvnite. Între fetițe pînă la 8 ani locul întîi l-a ocupat Cristina Comendant, altă chișinăuiancă Nicoleta Nicorici a cucerit cupa de argint, iar cupa de bronz i-a revenit Ianei Cabacenco.        Participanţii la festival au demonstrat o bună prestație pentru vîrsta lor şi sperăm că în viitorul apropiat ne vor bucura cu noi succese. Premianţii campionatului au fost decoraţi cu cupe, diplome şi premii.           Valeriu Coadă, director-adjunct al Şcolii Sportive Specializate nr.7 de şah  din mun.Chişinău.