Turneu de calificare la Școala de ȘahКвалификационый турнир в шахматной школе

La Şcoala Sportivă Specializată nr.7 de şah (str. Vasile Lupu, 14) se desfăşoară Turneele de calificare între şahişti de categoria a doua (24 participanţi) şi între şahişti de categoria a treia (38 participanţi).
 Turneele au loc după sistemă elvețiană în 9 runde, cite 1 oră și 5 min fiecărui jucător.

Vezi aici mai multe imagini

Primul turneu de şah în noul sediu al Şcolii Sportive Specializate nr.7 de şah din mun. Chişinău de pe strada Vasile Lupu, 14

În perioada 28 septembrie – 7 octombrie 2012 în incinta  Şcolii  Sportive Specializate nr.7 de şah din mun. Chişinău, care recent şi-a schimbat sediul, s-au desfăşurat turneele tradiţionale de calificare la şah „Clopoţel” între copii. Au fost admişi copii pînă la 16 ani (a.n.1996 şi mai mici), care posedă categoria a doua şi copii pînă la 14 ani (a.n.1998 şi mai mici), care posedă categoria a treia.

Necătînd la timpul frumos de afară  la competiţie s-au înscris 63 de concurenţi.  În turneul şahiştilor cu categoria a doua  au participat 25 de copii, care au demonstrat o pregătire foarte bună. Lupta a fost crîncenă pînă la ultima partidă. Doi concurenţi au acumulat cîte 7 puncte din 9 posibile. Locul 1 i-a revenit lui Arabadji Constantin , iar pe locul 2 s-a clasat Glavan Pavel. Ambii au îndeplinit normativul categoriei întîia la şah. Locul 3 i-a revenit lui  Alexandru  Fursenco   cu  6.5 puncte. Pe următoarele trei poziţii s-au situat fetele. Valeria Mocanu  a obţinut locul 1 între fete , iar Alina Pruteanu locul 2 cu cîte 6 puncte fiecare. Valentina Verbin    cu       5.5 puncte a ocupat locul 3.

Între şahişti de categoria a treia s-au înscris 38 de copii.  Victoria  i-a revenit lui Andrei Hasnaş cu 7,5 puncte din 9 posibile.

Medalia de argint i-a revenit lui Stanislav Brega, iar bronzul lui Aleyandru Trimaliuc cu cîte 7 puncte fiecare. Toţi trei au îndeplinit categoria a doua la şah.

Paula Mocanu  a obţinut locul 1 între fete cu  5.5 puncte, iar Galinei Ciorbă i-a revenit   locul 2. Felicia  Ojog  a ocupat locul 3.

Toţi premianţii au fost premiaţi cu premii şi diplome.

Acest turneu a servit ca un test serios pentru tinerii şahişti în ajunul Festivalului internaţional la şah „Toamna Moldovei”  pe categorii de vîrstă, care se va desfăşura începînd cu 27 octombrie  la Şcoala Sportivă Specializată de Şah nr.7, str.Vasile Lupu, 14.