Campionatul Republicii Moldova la Șah Blitz 2021

Svetlana Petrenco şi Andrei Macovei campioni naţionali la şah blitz
           Astăzi,  31 ianuarie, s-a desfășurat Finala Campionatului Republicii Moldova la şah blitz, organizat de Federaţia de Șah a Republicii Moldova. În finala Campionatului masculin au fost admişi cei mai puternici 14 şahişti, inclusiv nouă maeştri ai sportului. După 13 runde de luptă acerbă la tabla cu carouri, campion al ţării a devenit discipolul Şcolii sportive specializate de şah nr.7 din Chişinău maestrul internaţional Andrei Macovei, care a acumulat 11 puncte.
Medalia de argint  a obţinut-o maestrul internaţional Iulian Baltag cu 10 puncte la activ. Pe locul 3 s-a clasat reprezentantul Comratului maestrul internaţional Anatolii Zaiarnîi, care a acumulat 9,5 puncte.
În campionatul feminin au fost admise douăsprezece şahiste cu experienţă internaţională. După cele 11 runde jucate, trei şahiste au acumulat câte 8 puncte. Conform criteriilor de departajare medalia de aur a obţinut-o multipla campioană naţională maestra internaţională Svetlana Petrenco din Chişinău. Pe locul secund s-a clasat tânăra şahistă din Tiraspol Diana Tuktamîsova, iar medalia de bronz i-a revenit şahistei Alina Mihailova din Comrat.
În perioada 4-5 februarie se va desfăşura Campionatul Republicii Moldova la şah rapid între femei, iar în perioada 6-14 februarie Campionatul la şah clasic.