Festivalul Internațional de Șah «V. Cebanenco» 2014

Veaceslav Cebanenco in jurul discipolilor

FEDERAȚIA DE ȘAH
A REPUBLICII MOLDOVA
VĂ INVITĂ LA
Festivalul Internațional de Șah
«V. Cebanenco»,
Ediția XVII
Chișinău, 31 martie -2 aprilie 2014

=====================================================================================

Average rating  1 2 3 4 5You must login to vote
DGF_3427
DGF_3432
DGF_3441
DGF_3446
1 DSC_0403
1 DSC_0413
1 DSC_0424
1 DSC_0440
«   »

======================================================================================

Runda 1 Partide Live

(Transmisiunea va incepe odata cu inceperea rundelor)

Runda 2 Partide Live

Runda 3 Partide Live

Runda 4 Partide Live

Runda 5 Partide Live

Runda 6 Partide Live  — 02.04.2014

Runda 7 Partide Live

Runda 8 Partide Live

Runda 9 Partide Live

Final Partide Live !!

                                                Bologan- Malahov

Partida 1           Bologan-Malahov 1-0

Partida 2           Malahov-Bologan 1-0

Partida 3           Bologan-Malahov 1-0

Locul 1  Viktor Bologan  !!!!!

     Veaceslav Andreevici Cebanenco 1942-1997 — fondatorul școlii moldovenești de șah,
autorul deschiderilor originale «Tangoul Cailor», «Sistemul Cebanenco» în Apararea Slavă.

Debut - Slava Cebanenco

A educat 23 de discipoli printre care:

mari maeștri: Victor Gavrikov, Victor Komliakov, Viorel Bologan, Dorian Rogozenko, Mikhail Oratovsky, Marina Sheremetieva, Masha Klinova, Irina Brandis, Viorel Iordachescu, Alexei Kruschiov,
maestri internaționali Boris Itchis, Nikolai Popov, Gherman Titov, Georgi Orlov, Irina Zak, Vadim Cernov, Angela Dragomirescu
maeștri: Bogdan Pavlenko, Natalia Mereacre, Ina Brandis, Sergiu Verlan.

Participanții la turneul A:

Malakhov Vladimir

Vladimir Malakhov (RUSIA) Elo FIDE – 2777
Campionul Europei la șah rapid (2009)
Vice-campionul Europei (2003,2009)
Multiplu campion mondial între juniori

Shirov Alexei

Alexei Shirov (LETONIA) Elo FIDE – 2742
Vice-campion mondial(2000-2002)
Campion mondial între cadeți(1988)

Bologan Viktor

Viorel Bologan (MOLDOVA) Elo FIDE – 2680
Învingătorul superturneului din Dortmund-2003
și alte peste 50 de turnee internaționale

Igor Lysyj

Igor Lysyi (RUSIA) Elo FIDE – 2675
Campionul Rusiei la șah rapid (tineret)

Svetushkin Dmitry

Svetushkin Dmitry (MOLDOVA) Elo FIDE – 2628
Participant la 7 Olimpiade mondiale

Zhu Chen

Zhu Chen (QATAR) Elo FIDE — 2438
Campioană mondială la șah (2001-04)

Kuzubov Yuriy

Kuzubov Yuriy (UCRAINA) Elo FIDE – 2583
Vice-campion mondial între juniori (2004)
Multiplu campion al Ucrainei între juniori

Rogozenco Dorian

Rogozenco Dorian (ROMÂNIA) Elo FIDE – 2513
Participant la 4 Olimpiade mondiale

Invitatul special al festivalului Președintele Federației
Internaționale de Șah (FIDE)  Kirsan Ilyumjinov

Kirsan Ilyumjinov

Comitetul organizatoric:

Igor Dodon

Președinte- președintele Federației de Șah din Moldova
Igor Dodon.
Autorul ideei — Viorel Bologan
Director — Valeriu Coadă
Arbitru principal — Alexander Bakh (Rusia)
Membri: Svetlana Haritonova, Veaceslav Cebotari, Sergiu Bargan, Iurie Opincă

PROGRAMUL FESTIVALULUI:

1 aprilie 2014:
Turneul A — (Clubul Republican de Șah și Joc de Dame)
Festivitatea de deschidere – 13.30
Runda I = 14.00 Runda IV = 18.00
Runda II = 15.20 Runda V = 19.20
Runda III = 16.40
Turneul B
Festivitatea de deschidere — 14.00 (ȘSS nr.7 de șah)
Runda I = 14.30 Runda IV = 17.30
Runda II = 15.30 Runda V = 18.30
Runda III = 16.30
Turneul C
Festivitatea de deschidere — 14.30 (hotelul «Europa»)
Runda I = 15.00 Runda IV = 18.00
Runda II = 16.00 Runda V = 19.00
Runda III = 17.00
2 aprilie 2014:
Turneul A Turneul B și C
Runda VI = 10.00 Runda VI = 10.00
Runda VII = 11.15 Runda VII = 11.00
Runda VIII = 12.30 Runda VIII = 12.00
Runda IX = 13.45 Runda IX =13.00

Festivitatea de închidere și premierea laureaților 16.00.

                                                                                           

Chess Black

Descarca regulamentul

Скачать положение

Download regulations                                                                                                                

Vezi aici rezultate si clasamente Turneu A

Vezi aici rezultate si clasamente Turneu B

Vezi aici rezultate si clasamente Turneu C

1 Comentariu

Ping si Trackback

Lasa un raspuns